internationell samverkan
Om projektet
Projektet syftar till att tidigt i programperioden komma igång med internationell samverkan mellan LAG-grupper i olika länder. Genom att ta tillvara på redan etablerade kontakter från den föregående programperioden och samtidigt skapa nya, ska projektet lägga grunden för framtida samarbeten inom EU.
Syftet med projektet är att tidigt i programperioden komma igång med samverkan med LAG i andra länder. Redan upparbetade kontakter från förra programperioden ska tas tillvara och nya kontakter ska skapas. Då samtliga länder inom EU har olika regelverk och hantering tidsmässigt behövs tid för att på ett strukturerat sätt underlätta framtagandet av genomförandeprojekt inom samarbetsåtgärden.
Målet med projektet är genererade genomförandeprojekt inom samarbetsåtgärden.
Aktiviteterna i projektet är: Projektledning. Förberedande resor för kontaktskapande av projektledaren. Workshops med lokala intressenter. Erfarenhetsutbyte för LAG, kansli och lokala intressenter i samband med studieresor till samverkanspartners.
Internationell Samverkan
LAG styrelsen på besök i Finland september 2023
Om projektet
Projektperiod
2017 – 2024
Projektägare
Leader Nedre Dalälven 3
Projektledare
Webb och sociala medier
Facebook
Webbplats
Om projektet
Har du läst eller hört om projektet i media? Dela gärna med dig av artikeln eller sändningen till oss info@nedredalalven.se
Om finansiering
Använda stödmedel
993 903 kr
Leaderstödet består av finansiering från EU, staten och Leader Nedre Dalälven.
Ingående EU-medel har sökts ur:
Landsbygdsfonden
